Ułatwienia dostępu

Centrum Okularów Progresywnych

Centrum Okularów Progresywnych

Badanie wzroku u optometrysty: Klucz do zdrowych oczu

Badanie wzroku to kluczowy krok w dbaniu o zdrowie naszych oczu. Choć wiele osób bagatelizuje regularne kontrole wzroku, to właśnie dzięki nim można wcześniej wykryć potencjalne problemy i zapobiec poważniejszym schorzeniom. W tym artykule przybliżymy, jak wygląda badanie u optometrysty, jakie są jego korzyści oraz kiedy warto się na nie zdecydować.

Jak wygląda badanie wzroku u optometrysty?

Z medycznego punktu widzenia badanie optometryczne to kompleksowe badanie oceniające funkcjonowanie układu wzrokowego. Badanie to obejmuje pomiary ostrości wzroku, określenie wady wzroku, oraz dobór odpowiednich mocy do dali i bliży, badanie widzenia obuocznego (m.in. pomiary forii, fuzji, akomodacji, konwergencji) oraz dodatkowe testy na widzenie przestrzenne i barwne. Poza tym określamy jakie są ruchy oczu, po to by zobaczyć czy wszystkie mięśnie oczu działają prawidłowo. 

Nasze podejście do opieki nad Twoim wzrokiem jest kompleksowe i bardzo indywidualne. W naszym salonie słuchamy naszych pacjentów – oprócz standardowych badań, kładziemy duży nacisk na podejście holistyczne, które uwzględnia Twoje osobiste potrzeby i styl życia. Rozmawiamy o Twoim rytmie dnia, po to by poznać Twoje indywidualne wymagania wzrokowe. Szukamy rozwiązań, które spełnią Twoje oczekiwania wyraźnego widzenia, w każdej sytuacji w jakiej się znajdujesz. 

Co musisz wiedzieć po przeprowadzonym badaniu

Przede wszystkim: musisz dostać rekomendację najlepszego rozwiązania optycznego. To nic innego, jak rodzaj okularów lub soczewek najlepszych dla Twojej wady wzroku. Jak już zapewne wiesz z naszego bloga, wyróżniamy wiele rodzajów rozwiązań optycznych, na przykład: biurowe, pryzmatyczne, progresywne, relaksacyjne, fotochromowe, czy barwione. Optometrysta powinien więc określić, które z rozwiązań najlepiej sprawdzi się w Twoim codziennym funkcjonowaniu. Oczywiście ważne jest również uwzględnienie Twoich indywidualnych preferencji w tym zakresie.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat różnych rozwiązań optycznych, koniecznie przeczytaj nasz artykuł na ten temat: Dlaczego indywidualne podejście do korekcji wzroku jest kluczowe?

Oprócz tego, przydatne będą dodatkowe sugestie dotyczące higieny pracy wzrokowej, czyli jak dbać o wzrok w codziennych sytuacjach, by nie przeciążać oczu, a także ewentualne wskazanie ćwiczeń wzrokowych. 

Korzyści z badania wzroku u optometrysty:

✔ Poznanie mechanizmu działania “Twojej” wady wzroku, po to by zrozumieć co się dzieje z Twoimi oczami i jak możesz im pomóc na co dzień, aby cieszyć się dobrym widzeniem bez wysiłku.

✔ Poprawa komfortu życia, poprzez zastosowanie idealnie dobranego rozwiązania optycznego do Twojego stylu życia.

✔ Zapobieganie pogorszeniu się wzroku poprzez wczesne zalecenia dotyczące higieny pracy wzrokowej (odpowiednia pozycja do pracy, odpowiednie oświetlenie, odległość od ekranów czy dokumentów, czyli do pracy z bliskiej odległości).

✔ Zapewnienie klarownego i stabilnego widzenia, dzięki wzmocnieniu mięśni układu wzrokowego odpowiednimi ćwiczeniami.

✔ Zauważenie wczesnych zmian zwiastujących choroby oczu, tj. zaćma, jaskra czy zespół suchego oka, dzięki czemu możemy rekomendować działania zapobiegające rozwojowi choroby.

Kiedy warto się zdecydować na badanie wzroku u optometrysty?

Badanie wzroku powinno być regularnie przeprowadzane:

  • Co 1-2 lata dla osób dorosłych.
  • Co rok dla osób w wieku powyżej 40 lat.
  • Co rok dla dzieci i młodzieży, aby monitorować rozwój wzroku.
  • Jeśli jednak non stop pracujesz przy komputerze, przyjdź na badanie profilaktyczne już. 

Warto także skonsultować się z optometrystą, jeśli zauważysz objawy takie jak:

✔ częste bóle głowy,

✔ uczucie ciężkości w powiekach,

✔ ból gałek ocznych,

✔ częste mrużenie lub przecieranie oczu

oraz jakiekolwiek zmiany w widzeniu, tj. zamglenie, podwójne widzenie, czy problemy z ostrością widzenia.

Co pacjent otrzymuje po badaniu optometrycznym?

Po przeprowadzeniu badania wzroku, pacjent otrzymuje:

  • wyniki badania, w tym informacje o stanie zdrowia oczu i ostrości wzroku,
  • rekomendacje dotyczące dalszego postępowania, w tym ewentualnej korekcji, wzroku za pomocą okularów i/lub soczewek kontaktowych,
  • wskazówki dotyczące profilaktyki i dbania o zdrowie oczu,
  • sugestie dotyczące higieny pracy wzrokowej,
  • ewentualne wskazanie ćwiczeń wzrokowych.

Umów się na badanie wzroku w Oko i Okulary

Zdrowie oczu to priorytet, dlatego zapraszamy Cię na badanie kontrolne do naszego salonu optycznego w Sieradzu lub w Zduńskiej Woli. Nasz doświadczony zespół optometrystów zadba o profesjonalne przeprowadzenie badania wzroku oraz udzieli cennych porad dotyczących dbania o zdrowie oczu. 

Nie zwlekaj, umów się na wizytę już dziś i ciesz się klarownym i zdrowym wzrokiem przez wiele lat.

Zespół Oko i Okulary

Udostępnij:

Inne artykuły na blogu

Przełomowe okulary, które spowalniają rozwój wady wzroku u dzieci

Przełomowe okulary, które spowalniają rozwój wady wzroku u dzieci

W dzisiejszych czasach troska o zdrowie wzrokowe najmłodszych staje się coraz bardziej istotna, zwłaszcza w erze wzrastającej ekspozycji na ekrany i rosnącej liczbie godzin spędzanych przed nimi. Według najnowszych badań ekspertów do 2050 roku 50% populacji, czyli około 5 miliardów ludzi na całym świecie, będzie zmagało się z krótkowzrocznością. Optyka nieustannie poszukuje innowacyjnych rozwiązań, aby zapewnić dzieciom najlepszą ochronę wzroku.

Zobacz więcej
Ojciec pomaga chłopcu dopasować okulary w salonie optycznym po kontroli wzroku u dziecka.

Sprawdź jak Twoje dziecko widzi – Domowe sposoby na kontrolę wzroku

Czy zastanawiałeś się kiedyś, czy Twoje dziecko widzi świat tak samo, jak Ty? Dbając o zdrowie naszych najmłodszych, warto regularnie sprawdzać ich wzrok, zwłaszcza w okresie intensywnego rozwoju. Warto pamiętać, że WHO, czyli Światowa Organizacja Zdrowia zaleca pierwsze badania (profilaktyczne) wzroku u dzieci już w 3 miesiącu życia, następnie w 1,2,3 i kolejnym roku życia. Dlaczego to takie istotne? Przeczytaj, by dowiedzieć się, jak samodzielnie przeprowadzić kontrolę wzroku u swojego dziecka w warunkach domowych.

Zobacz więcej